Central Cross Country Skiing (CXC) will provide an opportunity for qualified talented young juniors from the Midwest and Great Lakes Divisions to compete amongst their peers at the 2022 Western Club Championships at Frontier Point Nordic Center at Bogus Basin, Idaho.

Team Size

The team will be comprised of four U16 boys and four U16 girls for a total team size of 8 junior athletes from each Division.

Team Selection Criteria

The team will be selected by using the Midwest and Great Lakes Junior National U16 qualifying list.

Team Announcement

The Great Lakes and Midwest Division Junior Leadership announce the team for the CXC U16 Championship Trip at the end of the final CXC Cup race of the season.

2022 Trip Information & Forms

Warmest congratulations to all Central Region athletes who have qualified and will be heading to the U16 Western Club Championships in Boise, ID!

2022 Team Naming

Uniform

All selected athletes will compete in team race suit and vests to represent CXC Midwest and Great Lakes Divisions as a team. Coaches will receive vests.

Coaches

A Trip Leader/Divisional Co-Head Coach and an Assistant Trip Leader/Divisional Co-Head Coach will be selected at the 2021 Spring Congress, 2 more assistant coaches will be chosen from applications in the fall of 2021.

2022 Trip Leader/Head Coach: Kris Bjerkness, Endurance United
Ellen McCarthy, South Suburban Training Group
Jacob Huseby, Madison Nordic Ski Club
Lisa Garretson, Loppet Nordic Racing
David Paulson, Chanhassen High School
Jasmine Wiley, Bay Nordic

Note: each coach is a volunteer who is excited to be part of helping junior athletes to have a great experience on the trip.

Central Region Junior Trips Vaccination Policy

Midwest, Great Lakes, U16 and U18 trip leadership members unanimously approved CXC vaccination policy for participation in the 2022 Midwest Division, Great Lakes Division and Central Region Junior Trips.

View Policy

2022 Teams

Midwest Division - Men
Boden Sundell, Loppet Nordic Racing
Daniel Gladkov, Loppet Nordic Racing
Eddie Snider, Minneapolis Ski Club
Eric Anderson, Red Wing Nordic

Midwest Division - Women
Hannah Wilsey
Taylor Barkwell, Loppet Nordic Racing
Helen Townley, Loppet Nordic Racing
Amelie Isom, Minneapolis Ski Club

Great Lakes Division - Men
Birk Sengren, Copper Country Ski Tigers
Ben Buchmann, Ashwaubenon Nordic Ski Team
Theo Hubanks, Blackhawk Ski Club
Finnian Stringer, Madison Nordic Ski Club

Great Lakes Division - Women
Robin Kisiel, Copper Country Ski Tigers
Ella Debruyn, Vasa Ski Club
Margret Bennett, Wausau Night Gliders
Maija Rourke, Ishpeming Ski Club

2020 Teams

Midwest Division - Men
Jonathan Nemeth - Loppet Nordic Racing
Thomas Mulford - Loppet Nordic Racing
Samuel Folland - South Suburban Training Group
Andrew DeFor - Loppet Nordic Racing

Midwest Division - Women
Sierra Larson - Loppet Nordic Racing
Evelyn Hudrlik - NordicWerks SkiKlubb
Lauren Munger - Loppet Nordic Racing
Annabelle Stang - NordicWerksSkiKlubb

Great Lakes Division - Men
Beckett Chambers - Bay Nordic
Cyrus Hamlin - Copper Country Ski Tigers
Grant Rocheleau - ANST
Alek Zavadoski - Wausau Nordic United

Great Lakes Division - Women
Sage Chimner - Copper Country Ski Tigers
Grace Kern - Lakeland Nordic
Annie Paulson - VASA Ski Club
Madyson Rosenberger - Chippewa Valley Nordic

2019 Teams

Midwest Division - Men
Jakob Craig / Lakeland Nordic Ski Team
Aidan Earll / Wausau Nordic United
Magnus O'Connor / Loppet Nordic Racing
Noah Straka / Peak Nordic Ski Club

Midwest Division - Women
Lily Brown / Duluth XC / CXC Junior Development Program
Nina Chosy / Madison Nordic Ski Club / CXC Junior Development Program
Spirit Hess / Bay Nordic
Elsa Viren / Peak Nordic

Great Lakes Division - Men
Mike Fraley / Copper Country Ski Tigers
Cyrus Hamlin / Copper Country Ski Tigers
Rubin Hatfield / Superiorland Ski Club
Chase Stah / Superiorland Ski Club

Great Lakes Division - Women
Autumn Eles / Copper Country Ski Tigers
Ingrid Seagren / Copper Country Ski Tigers
Maraia Velat / Copper Country Ski Tigers